В навечерието на световния ден за свободата на печата: АЕЖ настояват България да се включи в кампанията "Журналистите имат значение"

Време е България да се включи в кампанията на Съвета на Европа „Журналистите имат значение“ (Journalists Matter). Време е държавата да покаже, че уважава и защитава журналистиката като стълб на демокрацията, а не като заплаха за властта. Този призив отправя Асоциацията на европейските журналисти - България по случай Световния ден на свободата на печата, 3 май. Световният ден на свободата на печата е обявен от Генералната асамблея на ООН, създаден за да напомня на правителствата за техния дълг да зачитат и поддържат правото на свобода на изразяване, залегнало в член 19 от Всеобщата декларация за правата на човека от 1948 г.
Това заявяват от Асоциацията на европейските журналисти в навечерието на деня на свободата на печата. Те представят кампанията "Журналистите имат значение" („Journalists Matter“) на Съвета на Европа, чиято цел е да подпомогне държавите членки в създаването и прилагането на ефективни национални механизми за защита на журналисти, да повиши осведомеността относно зачестяващите заплахи, с които се сблъскват журналистите, да улесни сътрудничеството между правителствата, журналистическите организации и гражданското общество, да изпълни Препоръката CM/Rec(2016)4 на Комитета на министрите относно защитата на журналистиката и сигурността на журналистите.
Официален сайт на кампанията: https://www.coe.int/en/web/freedom-expression/safety-of-journalists-campaign
Основни документи и наръчници: https://www.coe.int/en/web/freedom-expression/background-documents
Асоциацията на европейските журналисти - България отбелязва, че медийната среда в страната продължава да страда от систематични обиди, незачитане и атаки от страна на политически лица срещу журналисти или медии, които задават неудобни въпроси на представители на властта, SLAPP дела срещу разследващи журналисти, липса на ефективни механизми за контрол над прозрачността на медийната собственост и регулация срещу концентрацията на медии, злоупотреби с финансирането с публични средства/общински и държавни/ с цел контрол над редакционната политика, физически и онлайн заплахи, които често остават ненаказани.
От АЕЖ отбелязват, че Румъния - още миналата година започна създаването на “правителствено-неправителствена структура за кампанията“, която ще отговаря и на изискванията, посочени в Препоръка 2021/1534 на Европейската комисия относно защитата, безопасността и овластяването на журналистите и започна срещите между неправителствените организации с нестопанска цел за наблюдение на медиите с държавните институции: Министерството на вътрешните работи (включително ръководството на жандармерията и полицията), Министерството на правосъдието, главния прокурор, Висшия съвет на магистратите и Министерството на научните изследвания, иновациите и цифровизацията.
От АЕЖ настояват България да се включи, защото журналистите са в опасност, а заплахите срещу тях застрашават правото на обществото да бъде информирано. Защото мълчанието е съучастие и отказът от действия в подкрепа на журналистите означава толерантност към натиска и репресиите.
Ние не искаме привилегии. Искаме сигурност, свобода и достойнство в работата си. Време е България да застане до своите журналисти, казват от АЕЖ.